Kastaněty
jsou perkusní hudební nástroj používaný převážně ve španělském folklóru, cikánské hudbě a hudbě latinské Ameriky a už neodmyslitelně patří především ke španělskému tanci flamenco. Původ mají pravděpodobně ve starověkém nástroji z mušlí, který pocházel z dnešní Kréty. Tvar mušle si kastaněty zachovaly dodnes, ale jako výchozí materiál se používá dřevo nebo syntetické materiály. Jejich španělský název castañuelas je odvozen od slova castaña - kaštan.
Konstrukce
Kastaněty jsou dvě mělké mističky s plochými okraji a oušky s otvory, jimiž je provlečena tkanička. Oba konce tkaničky jsou pak svázány speciálním posuvným uzlem, který umožňuje nejen snadné nasazení na palec ale i následné utažení, aby kastaněta na palci hezky držela.
Tradičně se kastaněty vyráběly z tvrdého dřeva, kosti nebo rohoviny, ale v dnešní době si velkou oblibu získaly výrobky ze speciálních syntetických materiálů. Zvuk vydává celá hmota nástroje, kastaněty proto patří mezi idiofony.
Kastaněty používané v orchestru bývají uchycené na pevném podkladu nebo mají navíc držadlo. Tyto kastaněty ovšem při tanci nelze použít.
Všechny modely kastanět, které nabízíme v našem obchodě, jsou určeny právě především pro tanec.
Hra na kastaněty
Při tradičním použití má tanečnice při tanci kastaněty navlečené provázkem na palci. Jedna mistička leží v dlani. Zvuky, který doprovází rytmus hudby i tance, pak vydává rychlé klapání prstů do druhé mističky.
Obyčejně tanečník nebo hudebník používá dva páry kastanět se zvukem mírně odlišné výšky, v každé ruce jeden pár. V pravé ruce se obvykle drží pár s vyšším zvukem, zvaný hembra (ženský), který hraje melodii, v levé ruce ruce pak pár s hlubším zvukem, zvaný macho (mužský), hrající doprovod.
Kastanětu s vyšším zvukem (hembra) poznáte podle malého zářezu uprostřed nahoře mezi oušky.
Hraje se na ni pravou rukou a při hře se střídavě používají údery 4 prstů (malíčku, prsteníčku, prostředníčku, ukazováčku).
Na kastanětu v levé ruce se hraje převážně údery prsteníčku, prostředníčku a ukazováčku
Výběr kastanět
Při výběru kastanět hraje velkou roli jak správná velikost tak i materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Ten má totiž velký vliv především na jejich zvuk. Kastaněty, vyrobené ze dřeva znějí obecně méně ostře a jsou tedy vhodné i k doprovodu např. středověké hudby.
Různá je i váha jednotlivých modelů kastanět. Je dobré si vyzkoušet, jestli pro vás některý z modelů není příliš těžký (rychle se pak při hře unavíte) nebo naopak lehký (kastaněty vám nebudou při hře pevně sedět v ruce). To je ovšem opět velmi individuální. Nejběžnější typy kastanět váží zhruba 150 - 200 gramů (celý pár).
Pokud hledáte klasický zvuk kastanět, pak si zřejmě vyberte kastaněty dřevěné. Tradiční kvalitní kastaněty se vyrábějí z tvrdého, často exotického dřeva jako jsou eben, dalbergie (granadillo) nebo palisandr. Jak určitě víte, zásoby exotického dřeva ve světě se neustále tenčí a jeho ceny stoupají. Dřevo jako přírodní materiál navíc může při nešetrném zacházení občas prasknout a zároveň reaguje na různou vlhkost vzduchu nebo pot, což se pak může projevit změnou zvuku kastanět. To jsou důvody, které většinu výrobců kastanět přivedly k tomu, že začali vyvíjet vlastní rozmanité slitiny syntetických materiálů a v jejich nabídce dnes můžete najít kastaněty vyrobené z pryskyřice, z lisovaných textilních vláken, z hliníku nebo dokonce ze skla. Zvuk a tón kastanět z umělých materiálů se samozřejmě od toho klasického liší, a to především větší ostrostí.
Pokud jde o vzhled kastanět, nabídka modelů je dnes opravdu široká. Můžete vybírat z různých barev i ozdobných prvků. Barva ani dekorativní prvky nemají na zvuk nebo kvalitu žádný vliv.
Velikost
Při výběru správné velikosti musíte dbát na to, aby vám kastaněty hezky seděly v dlani a vy jste na ně mohli pohodlně hrát všemi prsty, aniž byste je při tom museli příliš natahovat nebo naopak krčit. Jen tehdy z kastanět vykouzlíte opravdu hezký zvuk.
Ne všichni výrobci používají stejný systém číslování velikostí. Číslování se navíc může lišit i u jednoho výrobce v závislosti na tom, jestli se jedná o profesionální nebo poloprofesionální řadu. Proto pro vás u každého produktu, který ve Flamenkinu nabízíme, uvádíme u čísel velikostí i příslušné rozměry.
Příslušenství
Nákupem kastanět si pořizujete hudební nástroj, který by vám měl dlouhou dobu dobře sloužit. Pokud si je chcete uchovat v dobrém stavu, určitě doporučujeme pro jejich přenos i ukládání nějaké ochranné pouzdro. U některých modelů kastanět je pouzdro přímo součástí dodávky. U těch, které je nemají, určitě zvažte jeho dokoupení. Nebo si nějaké kreativně vyrobte sami dle vlastních představ.
V pouzdru můžete mít vždy zasunutý i malý měkký hadřík, abyste je mohli po použití otřít nebo trochu přeleštit. Nezapomeňte, že na kastaněty hrajete rukama a tudíž je vystavujete stálému kontaktu s vaším potem nebo třeba krémem na ruce. Při čištění kastanět z umělých materiálů (ne ze dřeva!) můžete hadřík i lehce navlhčit.
Zacházejte se svými kastanětami opatrně a snažte se, aby vám nikdy neupadly. Přestože jsou vyrobeny z odolných materiálů a při pádu se třeba nerozbijí, jejich vnitřní struktura se nárazem naruší.
Nácvik hry na kastaněty vyžaduje stejně jako u jiných hudebních nástrojů hodiny a hodiny tréninku nejen na lekcích s lektorem, ale především ve volném čase. Pokud nechcete neustálým klapáním obtěžovat své okolí, můžete si kastaněty snadno ztlumit. K tomu vám nejlépe poslouží speciální tlumič, který nabízíme v naší sekci Příslušenství ke kastanětám. Levnější, i když ne úplně ideální variantou je širší gumička.
Pokud vás zajímá ruční výroba kastanět krok za krokem, podívejte se na následující video jednoho z našich hlavních dodavatelů kvalitních kastanět, firmy Castañuelas del Sur:
A zde ještě malý návod k tomu, jak správně uvázat posuvný uzel na kastanětách:)