Velké mantóny
Mantón z Manily je jedna z nejkrásnějších rekvizit pro flamenkový tanec ale může sloužit i jako efektní doplněk dámského oblečení pro zvláštní příležitosti.
Ač je mantón vnímán jako typicky španělský, jeho původ míří do dalekého čínského města Kantonu. Odtud ho již před stovkami let vozili filipínští obchodníci do Manily, proto se taky mantónu říká manilský. Filipínci pak z Manily přepravovali různé zboží koupené v Číně do Mexika. Některé artikly jako třeba právě hedvábný mantón následně z Mexika putovaly do Španělska.
Původní čínské výšivky mantónu se postupně přizpůsobily vkusu Sevillanek. Teprve na jejich přání byly mantóny ozdobeny dlouhými třásněmi.
I v současné době se hedvábné ručně vyšívané mantóny dovážejí do Španělska převážně z Číny a jejich ceny se za několik posledních let téměř zdvojnásobily.
Španělské textilní dílny tedy zareagovaly a začaly na trh dodávat mantóny z alternativního materiálu a vyšívané na strojích.
Barvy podkladů i výšivek a jejich nepřeberné množství kombinací jsou určitě lákavé, váha kolem 750 g ideální, třásně kvalitní, ručně vyráběné. Nevýhodou ovšem je, že tento náhradní materiál, ve španělštině většinou nazývaný "crespón de seda" (hedvábný krep) se při tanci nechová stejně jako hedvábí a po namotání na tělo klouže. Když se to navíc spojí s určitou tuhostí strojově vyšívaných květů zjistíte, že se do tohoto alternativního mantónu nezabalíte tak hezky jako do toho hedvábného s měkkou ruční výšivkou.